Lumia 650 recenze a uživatelské zkušenosti po měsíci používání.
Před ,,měsícem,, (6.12.2016) nastal čas vyměnit Nokia Lumia 920 za něco novějšího, hlavní požadavek Windows 10 Mobile.  Po vyřazení ostatních výrobců Acer atd kteří u mé osoby nevzbuzují patřičnou důvěru, zůstala volba (což mě nepřekvapilo) na značku Microsoft Lumia. Lumia 550 vyřazena ihned, do finále se dostala Lumia 650 s Lumia 950 L (950 XL na pádlo nejsem připraven, pětipalec je akorát dost). Lumia 950 má samozřejmě výkonnější hardware ale na hry v mobilu nejsem, maximálně nějaký oddechové hopsačky nebo bubble a continuum nevyužiji. Cena L 950 cca 16 tisíc plus dalších 11 stovek za mozo kryt??? Lumia 950 i 950 XL jsou doslova hnusné plastové vaničky ala Nokia do třech tisíc.

Lumia 650 obsah balení:
Za startovací cenu okolo 5 500,-Kč se šetřilo všude. Balení neobsahuje sluchátka, popravdě většinou dodávaná sluchátka jsou nevalné kvality takže jejich absence nemrzí, nabíječka nemá odpojitelný usb kabel a dále už jen uživatelské příručky.

Lumia 650 design:
Především kovový rámeček (Microsoft ve specifikaci uvádí – Detaily designu: Hliníková konstrukce), jestli je to ,,jen,, pokovený plast nebo kov neřeším, celkově to vypadá nádherně.

Rozměry: Délka 142 mm, Šířka 70,9 mm, Tloušťka 6,9 mm
Hmotnost: 122 g

 
Lumia 650 displej:
Velikost displeje: 5 “
Rozlišení displeje: HD720 (1280 x 720)
Barvy displeje: TrueColor (24bit/16 M)
Technologie displeje: OLED, ClearBlack
Hustota pixelů: 297 ppi
Funkce displeje: snadné čištění, čidlo orientace, barevný profil Lumia, široký pozorovací úhel, automatické nastavení jasu, krycí sklo Corning® Gorilla® Glass 3, zlepšená čitelnost na slunečním světle.
Microsoft se neúčastní snahy o co nejtenčí rámeček po bocích displeje, rastr je pozorovatelný pouze při brýlích na čtení a s lupou, čitelnost na přímém slunci použitelná, automatické nastavení jasu vypínám a nastavuji jas na střední úroveň. Krycí sklo Corning® Gorilla® Glass 3 ochranné fólie nepoužívám, Lumia 920 bez ochranné fólie s první verzí Gorilla Glass používána dva roky v betonárce bez okem viditelného poškození. Lumia 650 s porovnáním Lumia 920 váhy a tloušťky, rozdíl až neskutečný, L 650 je tenká a lehoučká. Součástí displeje je i trojice systémových ,,tlačítek,, která si hrají na schovávanou. Při hraní AE Bubble jsem tolikrát nechtěně kliknul na spodní reklamní banner, že od autorů hry bych měl obdržet doživotní předplatné.
Displej obsahuje nahoře i dole úzké štěrbinky s reproduktory, v dolní je ukryt mikrofón.
Lumia 520 – Lumia 920 – Lumia 650

Doma se sešli Lumia 520 – Lumia 920 – Lumia 650. Manželka proti mé vůli místo L 520 stále preferuje kdysi technologiemi našlapaný manažerský Siemens S55, který má již šestou baterii, čtvrtou klávesnici a několikrát přehrávaný software, S55 držím při životě už jen silou vůle … ale zpět k L 650.

První zapnutí:

Jak je vidět Lumia 650 je  od vodafonu, cena pro věrné zákazníky. Vodafone mimo loga přidal jen aplikaci Amazon a Audible také nemá nic společného s Windows 10 Mobile, obě aplikace lze samozřejmě odinstalovat.

Lumia 650 konstrukce:
Po bocích kovový rámeček přerušený pouze dole na středu černým plastem s micro usb konektorem a nahoře trochu vlevo zdířkou pro sluchátka. Levý bok je prázdný, na pravé straně je tlačítko pro ovládání hlasitosti z jednoho kusu (kolíbka + i -) a zapínací.

Obě tato tlačítka vyčuhují minimálně (vyčuhují snad přesahují, nebuď tragéd já su z Brna), což vypadá pěkně jen do doby než L 650 oblečete do nějakého krytu či obalu. Tyto dvě tlačítka ostatně také jediná, protože tlačítko pro fotoaparát se zřejmě pro obrovské výrobní náklady neúčastní, jdou mačkat dosti ztuha, Smart Book – pouzdro pro Microsoft Lumia 650 než si zvyknete tak se tlačítka doslova blbě hledají a Ultratenký průhledný kryt pro Microsoft Lumia 650 plast je zase moc silný (ještě je v plánu objednat Mozo zadní kryt s flipem a Smarty ultratenké TPU pouzdro 0,3 mm.
Na zadní straně je objektiv fotoaparátu s přisvětlovací led diodou, objektiv fotoaparátu je mírně vystouplý a nechybí stříbrné logo Microsoft.

Zadní kryt je co možná z nejtenčího plastu který neklouže v černé matné barvě, kryt kupodivu nevrže ani se neprohýbá a obsahuje i anténu NFC avšak bez nabíjení.
Po sejmutí zadního krytu lze zasunout Nano SIM kartu a paměťovou kartu MicroSD do kapacity až 200 GB. Baterie je vyměnitelná s kapacitou 2000 mAh, udávané hodnoty: maximální doba v pohotovostním režimu: 26 dní, maximální doba hovoru (4G): 16 hodin.

Lumia 650 hlavní hardware specifikace:
Procesor: Qualcomm Snapdragon 212
Počet jader: čtyři jádra
Taktovací frekvence CPU: 1300 MHzPaměť
Interní velkokapacitní paměť: 16 GB
Paměť RAM: 1 GB
Interní velkokapacitní paměť: 16 GB
Paměť RAM: 1 GB
Typ rozšiřující paměťové karty: MicroSD
Maximální velikost rozšiřující paměťové karty: 200 GB
Lumia 650 hlavní hardware specifikace

Lumia 650 hlavní fotoaparát: 8 MP
Typ ostření fotoaparátu: Automatické ostření
Digitální zoom fotoaparátu: 2x
Velikost snímače: 1/10,16 cm
Číslo f / clona fotoaparátu: f/2,2
Ohnisková vzdálenost fotoaparátu: 28 mm
Typ blesku fotoaparátu: Blesk LED
Funkce fotoaparátu: Orientace na šířku, Rozpoznání obličeje, Hledáček přes celý displej, Automatická a ruční expozice, Značení údaji o místě pořízení (geotagging), Odeslání fotografií a videa v plném rozlišení, Nastavení automatického a ručního vyvážení bílé, Automatický přenos fotografie do webových služeb, Jediným dotykem zaostříte fotoaparát a pořídíte snímek
Minimální rozsah ostření fotoaparátu: 10 cm

Lumia 650 fotoaparát na přední straně:
Fotoaparát na přední straně: Širokoúhlý fotoaparát 5 megapixelů
Číslo f / clona fotoaparátu na přední straně: f/2,2
Funkce fotoaparátu na přední straně: Videohovory, Záznam videa, Pořizování fotografií
Rozlišení videa z fotoaparátu na přední straně: 720p (HD, 1280 x 720)

Lumia 650 záznam videa:
Rozlišení videa z hlavního fotoaparátu: 720p (HD, 1280 x 720)
Snímková rychlost videa z fotoaparátu: 30 snímky za sekundu
Zoom fotoaparátu pro video: 2x
Funkce pro záznam videa: Zoom pro video, Přisvícení videa, Plynulé automatické ostření
Formáty záznamu videa: MP4/H.264

Ukázkové foto a video pořízeno v standardním nastavení aplikace Microsoft Kamera.

Lumia 650 závěrečné známkování:
Ve škole by dostala 3. Za 1 je L 1520, 2 L920, 3 L 650 a 4+ za design krytu L950 spolu s 950 XL, známkováno dle mých zkušeností. A kdo propadl a dostal za 5, droidfoun který nemá minimálně 2 GB ram a Android 5 a více. iPhone je mezi 2 až 3.

Lumia 650 závěrečné hodnocení:
Zvukový výstup je dostačující, displej kvalitní včetně Glance Screen, chybí Probuzení telefonu poklepáním na displej, z konektivity vše potřebné. A co nasazený operační systém Windows 10 Mobile, nebudu si nic nalhávat Windows Phone 8.1 s 1 GB na ram je prostě rychlejší.
Plynulost W10M je bez sekání a načítání. Na L 650 si v pohodě zahrajete i Asphalt 8: Airborne, sice úvodní načítání trvá déle ale hra poté jede plynule.