Jde to ? Ano, jde ale …

Po třech měsících s Androidem (po třech letech s Windows Phone 8.1. a následně Windows 10 Mobile se není čemu divit) to stále není to pravé, po další skoro měsíci testování různých launcherů jsem si přizpůsobil Android do požadované podoby.

Budeme potřebovat několik aplikací, Launcher 10 nebo Launcher 8 PRO, dále aplikace od Microsoftu jako Outlook, Excel, Word, OneNote a Microsoft EDGE. Kalkulačku podobných funkcí jako ve w10m ClevCalc která obsahuje také předodník jednotek, ExDialer – Dialer & Contacts a Dark WP7 theme for exDialer a několik widgetů jako Calendar WidgetTransparentní hodiny a počasí. Dále Nahrávání hovorů – ACR. Zlatý Windows 10 Mobile zde je nahrávání hovorů součástí telefonní aplikace, nemusím nic doinstalovávat a platit. Jenže W10M je v klinické smrti a nejpozději v prosinci 2019 bude definitivně pohřben – ukončena jakákoliv podpora.

Nyní je jasné že se jedná o přizpůsobení Androidu do podoby Windows 10 Mobile, nikoliv dual boot nebo vlastní ROM.

Tomuto přizpůsobení Androidu do podoby Windows 10 Mobile jsem věnoval skoro měsíc a to do takových podrobností že kalkulačka (stejně jako ta ve Windows 10 Mobile) obsahuje také převodník veškerých jednotek ClevCalc.Po doinstalování aplikací od Microsoftu (Microsoft Corporation) nastává u telefonů s 2GB RAM pamětí problém,

aplikace celkem Aplikace v zařízení Aplikace na kartě SD Data v zařízení Data na kartě SD
Excel 375 MB 13,91 MB 75,66 MB 286 MB 236 kB
Office Lens 105 MB 105 MB 0 B nelze přesunout 60 kB 72 kB
One Drive 166 MB 111 MB 0 B nelze přesunout 55,18 MB 0 B
OneNote 261 MB 183 MB 0 B nelze přesunout 78,32 MB 72 B
Outlook 132 MB 95,92 MB 0 B nelze přesunout 36,24 MB 36 kB
World 146 MB 12,52 MB 84,97 MB 48,75 MB 200 kB
———- ——————— ———————– —————– ——————-
celkem 1185 MB 521,35 BB 160,63 MB 505,09 MB 616 kB

díky bezmezné věrnosti Microsoftu se připravíte o 1026,44 MB.

Jenže v ruce držíte smartphone s operačním systémem od Googlu (uživateli W10M přezdíván jako Reklamo Systém). Android již dávno dospěl, od verze 5 je již použitelný i jako pracovní telefon. Popravdě nějak nechápu rozdělení na pracovní telefon a další asi osobní? Telefon je buď hloupý – tlačítkový a chytrý – dotykový – smartphone, no nic. Zpět k aplikacím od Googlu, v drtivé většině již napevno přeinstalovaných v telefonu. Základní aplikace lze snadno nahradit těmi předinstalovanými Excel – Tabulky Google, One Drive – Disk Google, Outlook – Gmail a Kalendář Google, World – Dokumenty Google. U Outlooku mě to vůbec nemrzí, několikrát do měsíce Outlook kalendář zobrazí upozornění ,,Nemůžeme zobrazit některé události v tomto časovém rozsahu. Ale jsou tam – a můžete se k nim dostat prostřednictvím poskytovatele vašeho účtu,,. Dále widget kalendáře opět a stále již od dob Windows Mobile 2005 zobrazí jednu probíhající událost a to ještě jak kdy a nezobrazuje paličatě nadcházející, toto řeším vždy widgety jiných aplikací. Pokud (doporučuji) použijete předinstalované aplikace od Googlu ušetříte 819 MB (předinstalované aplikace nelze odinstalovat, pouze zakázat což se projeví pouze tím že nebudou zobrazeny v seznamu aplikací a nebudou se dále aktualizovat).

Základní otázka, jaký launcher použít, již zmíněný Launcher 10 nebo Launcher 8 PRO, ostatním vždy něco chybí. Launcher 10 si neporadí s některými widgety, například s Transparentní hodiny a počasí který v jednom widgetu zobrazí polohu, událost z kalendáře, datum, čas a počasí nezobrazí rozložení 4xněco ale pouze 6xněco (nastaveno na šířku 6 ,,políček,,) což je jediná nevýhoda, protože tento widget stále roztahuje na celou šířku, kdežto Launcher 8 PRO si poradí s tímto rozložením u všech widgetů. Jenže Launcher 8 PRO má jednu zásadní nevýhodu, cokoliv z jakékoliv aplikace chcete > Přidat na plochu < máte smůlu, sice je přidáno ale bohužel na plochu původního předinstalovaného launcheru, alespoň tak to funguje na Sony Xperia XA recenze zde z tohoto podstatného důvodu pro mne nepoužitelné.

Windows 10 Mobile

a Android 10 Mobile

Dále jsem hledal widget kalendáře, Android je nějakej divnej, u většiny widgetů zobrazuje záhlaví s názvem dané aplikace. Snad pouze u  Calendar Widget lze v nastavení záhlaví nezobrazovat.
Telefonování, s aplikací ExDialer – Dialer & Contacts (Dark WP7 theme) a podobnými si sice zatelefonuji (odchozí volání) jako ve Windows ale veškeré příchozí hovory jdou již přes klasickou Androidí aplikaci, použitelné pouze z 50% možná… a navíc notifikace jsou 2x – Správa hovorů a ExDialer.
  

Z aplikací od Microsoftu, Outlook, Excel, Word, OneNote a Microsoft EDGE jsem nakonec ponechal pouze OneNote a Microsoft EDGE půjde časem také pryč. Takové je moje současné soužití s Androidem a to chci v lednu pořídit iPhone z důvodu testování aplikací, snad s tím zase nehodím o zeď.

Mezitím si počkám na zázrak typu Microsoft Andromeda, Surface Phone nebo jak se to bude jmenovat …