S odstupem času tehdy můj nejoblíbenější android telefon, dříve používané vodafone 845, HTC HD mini a HTC Wildfire S a bohatě prokládané telefony s Windows Mobile 5 – 6.

Nostalgická retro recenze, původní publikování na dnes již neexistujícím webu v roce 2013. To to letí. Tehdy jsem si pro další koupi telefonu s mobilním operačním systémem Android stanovil tyto požadavky:
Dvou jádro a 1GB RAM paměti, to je mnou stanovená minimální konfigurace pro provozuschopný chod smartphone s operačním systémem Android.
Toto moje minimum se plně osvědčilo, vše funguje jak má. Popravdě u Androidu jsem se naučil používat Advanced Task Manager a před každým odložením telefonu ukončit většinu běžících aplikací na pozadí, šetří to RAM, baterku a hlavně nervy.
Podstatná výhoda řady L II je tlačítko Quick Menu, kterým sejmete snímek obrazovky, toto tlačítko lze i nastavit pro jinou funkci nebo aplikaci.
LG Optimus L9 II byl vlastně můj první telefon od LG a mohu jej doporučit, tedy pokud nečekáte aktualizace od výrobce. Slíbená aktualizace (LG připravuje aktualizaci na Android 4.4 KitKat) a půl roku pryč a stále nic (další aktualizace Androidu se nekonala).Původní znění recenze z roku 2013:

Obsah balení:
V balení je základní příslušenství, cestovní nabíječka se synchronizačním USB kabelem a pecková sluchátka s mikrofonem, kvalita zvuku sluchátek se jako obvykle hodí jako náhlavní souprava, k poslechu hudby si raději pořiďte vlastní.

Zpracování:
Všechna tlačítka po bocích přístroje mají dostatečný stisk a není s nimi žádný problém, na rozdíl od zadního krytu. Zadní kryt seděl jak přibitý jen do čtvrtého sejmutí, poté pravá strana při větším stisku vrže. Viníkem budou dva kontakty NFC antény ukryté v zadním krytu.

 

Na přední straně exceluje 4,7″ HD True IPS displej s úzkým rámečkem. Nad ním se nachází kamerka určená pro video hovory která se dá samozřejmě použít i k focení, dále proximity senzor a podlouhlá mřížka reproduktoru, logo výrobce je tradičně u LG pod zmíněným reproduktorem. Pod displejem jsou na střed umístěna tři senzorová tlačítka Zpět, Domů a Menu která nejsou podsvícena.
Na tyto nepodsvícená senzorová tlačítka se dá zvyknout a oproti předchůdci LG Optimus L9 chybí jakákoliv signalizace zmeškaných událostí. Horní 10mm a spodní okraj 12mm od displeje je tak akorát, ve srovnání se Sony xperia Z jsou toto cca poloviční hodnoty.
Po obvodu je matný ,,chromovaný,, rámeček který je při vybalení oblepen ochrannou folií.
Horní strana: 3,5 mm jack pro připojení sluchátek (handsfree), infračervený port (lze použít jako dálkový ovladač) a sekundární mikrofon.

Pravý bok: tlačítko Napájení/Zamknout (stisknutím a podržením této klávesy zapnete nebo vypnete telefon a krátkým stisknutím uzamknete nebo odemknete obrazovku), tlačítko pro fotoaparát není přítomno.
Spodní strana: reproduktor, port USB pro nabíjení i synchronizaci souborů a mikrofon schovaný za mřížkou jako reproduktor, celé to vkusně připomíná stereo reproduktory.
Levý bok: tlačítko ovládání hlasitosti a rychlá klávesa QuickMemo, tuto klávesu lze přenastavit.
Zadní část: kryt zasahuje do boků telefonu a imituje povrch karbonu, výřezy pro fotoaparát a přisvětlovací diodu (blesk), pod mini je logo výrobce. Součástí krytu je NFC anténa.
Po sejmutí zadního krytu je přístup k baterii, kterou musíte také vyjmout při výměně paměťové karty. K SIM kartě se již dostanete bez potíží.

Hardwarová výbava a výkon:
LG Optimus L9 II je vybaven dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400 s 2 jádry o taktu 1,4 GHz (poradí si i s náročnějšími hrami), s 1 GB operační paměti RAM a grafický čip Adreno 305. Interní paměť s kapacitou 8 GB, pro uživatele je dostupných cca 3,70 GB. Podpora pro paměťové karty se zastavila na 32 GB.
Displej:
IPS displej o úhlopříčce 4,7 palce a rozlišení 720 x 1280 obrazovkových bodů a HD rozlišení. Čitelnost na slunci je doslova excelentní, někoho zamrzí chybějící čidlo pro automatickou regulaci jasu, regulace jasu je integrována do notifikačního panelu.

Baterie a výdrž:
baterie s kapacitou 2 150 mAh , jas nastavený na 80%, wi-fi zapnutá nonstop, push synchonizace třech emailových účtů, internet, čtečka rss také nonstop, hovory cca 15 minut. Nabíjím po 46 hodinách ale ještě tak 6 hodin by mobil přežil, doba použitelnosti mobilu je nadprůměrná.Fotoaparát a záznam videa:
rozlišení 8 Mpx, aplikace pro focení disponuje všemi běžnými funkcemi, autofocus, LED blesk, informace o čase poloze atd, panoramatické snímky, různé režimy snímání včetně dalšího nastavení. Pořízené snímky a videa lze automaticky zálohovat na Dropbox do složky Camera Uploads. Záznam videa doporučuji v HD kvalitě, fullHD je místy trhaný. Kvalita pořízených fotografií i videa je úměrná světelným podmínkám, za dobrých podmínek jsou fotografie lehce nadprůměrné, s ubývajícím světlem je kvalita horší.

Závěr:
LG Optimus L9 II je smartphone s výborným poměrem výkon a cena. Excelentní displej, dostatečný výkonný dvou jádrový procesore s dobře odladěným prostředím. Avšak bez notifikace a nepodsvícených senzorových tlačítek.

Klady (+) Zápory (-)
kvalitní IPS displej s HD rozlišením chybí čidlo pro automatickou regulaci jasu
rychlost systému a prostředí nepodsvícená senzorová tlačítka
programovatelné tlačítko absence notifikační diody
infračervený port
výdrž baterie
cena