budujeme Chytrou domácnost, díl 1 úvod

Co je chytrá domácnost? Používají se také termíny jako „digitální domácnost“ nebo „chytrý dům“. Cílem je pohodlí, zábava a bezpečnost, také snížení výdaj.

Na úvod je nutné zvážit naše – vaše možnosti:
a) zařízení bez nutnosti vlastní elektroinstalace s rozhraním pro Bluetooth 4.0 nebo Wi-Fi, vhodné do stávajících objektů.
b) plánujete vlastní bydlení, ideální možnost jak chytrou domácnost zapracovat do stávajícího projektu od osvětlení, otevírání garážových vrat, ovládání stínících prvků (žaluzie, rolety, markýzy atd) až po vytápění.
c) finanční možnosti:
v bodě a) je cenová relace od 700,-Kč za chytrou žárovku nebo lampičku ovládanou smartphonem, základní sety vytápění pro chytrou domácnost začínají kolem 6 000,-Kč. Například Honeywell Evohome Starter Set CZ což je startovací sada pro dálkové ovládání topení s Termostatickou hlavicí HR92EE včetně řídící jednotky Evohome Touch WiFi nyní za 7 690,-Kč (původně 10 705), pěkná cena, ale pouze jedna termostatická hlavice. Chytré vytápění odhaduji do 10 000,-Kč a chytré levné osvětlení které lze doporučit je cca od 3 000,-Kč.
v bodě b) je cenová relace od možností vašeho účtu. Moje představa je jako ze Start Treku ,,počítači ztlum osvětlení,,.
d) operační systém vašeho smartphone, nepodstatné pokud jste fanda do techniky a svůj mobilní park obnovujete nejméně po jednom roce. V případě Androidu 4 nebo iOS do verze 6 nepřekonatelně narazíte na hlášku NEpodporaváno. Dále je vyžadován Bluetooth 4.0 nejlépe Smart. Pro mobilní Windows bohužel platí, že pro starý Windows Phone 8.1 je více aplikací než pro nový Windows 10 Mobile, ale kdo bude aktualizovat aplikace pro již ,,nepodporovaný,, Windows Phone. Dvě zmíněná slova – více aplikací – berte ovšem s rezervou, např aplikace SensePeanut, iSmartAlarm ve windows storu ,,se nenašly žádné výsledky,, zato Home Remote je k dispozici pro Xbox One, pc, telefon i Hub a je také v Google play a iStoru pro telefon. Systém Fibaro, SmartHome, iNELS pro smartphone a mnoho dalších podporují pouze iOS a Android.

 

autor

Zakladatel a šéfredaktor TouchMobile.cz, fanda moderních technologií a dotekových zařízení jako jsou smartphony, tablety a jejich příslušenství včetně chytrých domácností.
Zakladatel a šéfredaktor Windows10Mobile.cz
Milovník metalu a folkař, momentálně padesátiletý fanda rapu.
 
Seznam telefonů které jsem kdy vlastnil > moje MobilMánia.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *